Loading...
Tájékoztatók 2017-10-26T20:39:47+00:00

Az érintésvédelem:  Üzemszerűen feszültség alatt nem álló, de meghibásodás esetén feszültség alá kerülő vezető részek érintéséből származó balesetek elkerülésére szolgáló műszaki intézkedések összessége. A felülvizsgálati jegyzőkönyvet a munkavédelmi felügyelőség kéri ellenőrzés során.

Az egyenpotenciálra hozó hálózat (EPH): Célja, hogy megakadályozza a veszélyes potencálkülönbségek kialakulását a beépített nagy kiterjedésű fém alkotó elemeket, csőhálózatokat esetén.

Tűzvédelmi szabványossági vizsgálat (EBF felülvizsgálat): Célja a villamos berendezések által okozott tűzveszély, illetve robbanásveszély kiküszöbölése. A felülvizsgálati jegyzőkönyvet a tűzoltóság kéri ellenőrzés során.

Villámvédelmi felülvizsgálat: Célja, annak a vizsgálata, hogy a kialakított villámhárító berendezés alkalmas állapotban van arra, hogy egy esetleges villámot az előre tervezett és kiépített rendszeren keresztül biztonságos módon vezesse le a földbe. A villámhárító nélkül a villám az épület anyagán keresztül haladna, ahol tüzet vagy más károkat okozhat, esetleg a benn tartózkodók életét veszélyeztetné. A felülvizsgálati jegyzőkönyvet a tűzoltóság kéri ellenőrzés során.

Az első ellenőrzés: Célja az új vagy beüzemelés előtt álló létesítmény megfelel-e az MSZ HD 60364 más részeiben megadott követelményeknek. Minden villamos berendezést, az ésszerű megvalósíthatóság határain belül, a szerelése alatt és annak befejezése után, az üzemszerű használatba vétele előtt ellenőrizni kell. Az első ellenőrzést az új berendezések szerelésének befejezése után vagy a meglévő berendezések bővítésének, illetve megváltoztatásának befejezése után kell elvégezni.

Elektromos kéziszerszámok felülvizsgálata: Célja, hogy a  villamos kéziszerszámok használatból és elöregedésből eredő hibáinak feltárása. Ezek jellemzően a következők: törött burkolat, sérült szigetelés, törött villásdugó. Ezek a hibák áramütéses balesetet okozhatnak, melyek nemcsak a használó dolgozót veszélyeztetik, hanem a környezetükben tartózkodókat is. A balesetek elkerülése érdekében az évenkénti felülvizsgálat feltárja az esetleges hibákat és jegyzőkönyvben javaslatot ad annak megszüntetésére.

Mi kötelez arra, hogy ezeket a méréseket elvégeztessem és legyen róla minősítő iratom?

Az elektromos berendezések időszakos érintésvédelmi; tűzvédelmi szabványossági; villámvédelmi felülvizsgálatának elmaradása laikus ember számára nem észrevehető, nem szembetűnő. Gyakran tapasztaljuk, hogy a mérések elvégzésének szükségességével már későn (Hatósági ellenőrzés, tűzeset, baleset) szembesülnek az érintettek, amikor már jelentős anyagi vesztesség, ráfordítási költség felmerül, ezért célszerűbb és hosszútávon olcsóbb megoldás a jogszabályi előírásoknak megfelelni és az időszakos felülvizsgálatokat szakemberrel időben elvégeztetni.

Vonatkozó jogszabályokról bővebben

Érintésvédelem

A 10/2016 NGM rendelet 19.§ alapján az időszakos ellenőrző felülvizsgálatot – a KLÉSZ hatálya alá tartozó villamos berendezések kivételével – szabványossági felülvizsgálattal rendszeresen, legalább háromévente kell elvégezni a munkahelynek minősülő helyen. A felülvizsgálat megállapításait, a megtett intézkedéseket jegyzőkönyvben rögzíteni kell, amit a következő időszakos ellenőrző felülvizsgálat időpontjáig meg kell őrizni és annak egy példányát a helyszínen kell tartani.

Tűzvédelmi szabványossági vizsgálat

Az 54/2014 BM rendelet 277.§ rendelkezik arról, hogy a villamos berendezés használatbavételét követően a berendezés üzemeltetője

300 kilogrammnál vagy 300 liternél nagyobb mennyiségű robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag

  1. gyártására, feldolgozására, tárolására, felhasználására szolgáló helyiség vagy szabadtér esetén legalább
    • 3 évenként,
    • egyéb esetben legalább 6 évenként
  2. a villamos berendezés tűzvédelmi felülvizsgálatát elvégezteti, és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban a felülvizsgáló által meghatározott határnapig megszüntetteti, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolja.

Villámvédelmi felülvizsgálat

54/2014 BM rendelet 280.§ rendelkezik arról, hogy a villámvédelmi berendezést, tűzvédelmi szempontból

  1. a 300 kg vagy 300 l mennyiségnél több robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására,
    feldolgozására, tárolására szolgáló helyiséget tartalmazó, ipari vagy tárolási alaprendeltetésű építmény vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
  2. egyéb esetben legalább 6 évenként,
  3. sérülés, erős korrózió, villámcsapás valamint minden olyan jelenség észlelése után, amely károsan befolyásolhatja a villámvédelem hatásosságát, felül kell vizsgáltatni és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig meg kell

szüntetni, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolni kell.

Mennyire tud bírságolni a Hatóság ha nem áll rendelkezésre a mérések megtörténtét igazoló minősítő irat?

Tűzvédelemi vonatkozású mérések (villámvédelem, erősáramú berendezések felülvizsgálata) megtörténtét a Katasztrófavédelmi Hatóság, érintésvédelmi mérések megtörténtét a Munkavédelmi Hatóság jogosult ellenőrizni. Mindkét Hatóság részére jogszabályok biztosítják, hogy a minősítő iratok hiánya esetén, továbbá ha a minősítő iratban súlyos hiba került megállapításra, és az igazolható módon nem került kijavításra a bírság kiszabásának lehetőségét. Fontosnak tartom megjegyezni, hogy az elektromos berendezések időszakos vizsgálatának megtörténtét egy tűzesetet követően a Biztosítótársaság is vizsgálja, és a minősítő iratok hiánya esetén Biztosító a kárigény kifizetését megtagadhatja.

Vonatkozó jogszabályokról bővebben

A villamos vagy villámvédelmi felülvizsgálat: elmaradása esetén a Katasztrófavédelmi Hatóság a 259/2011. (XII. 7.) Korm. rendelet alapján:

A tűzvédelmi szabálytalanság megnevezése tűzvédelmi bírság legkisebb mértéke tűzvédelmi bírság legnagyobb mértéke
A kötelező időszakos villamos- vagy villámvédelmi felülvizsgálat hiánya 50 000 Ft 1 000 000 Ft
A kötelező időszakos villamos- vagy villámvédelmi felülvizsgálati minősítő iratban feltárt – tűzveszélyes vagy soron kívüli, javítandó jelzéssel ellátott – hibák igazolt megszüntetésének hiánya 40 000 Ft 300 000 Ft

Az érintésvédelmi felülvizsgálat elmaradása esetén a  Munkavédelmi Felügyelőség 1993.XCIII. törvény alapján bírságot szabhat ki amely munkavédelmi bírság összege 50 000 Ft-tól 10 000 000 Ft-ig terjedhet. A munkavédelmi bírságot a súlyos veszélyeztetést feltáró felügyelő javaslata alapján a munkavédelmi hatóság szabja ki.

A munkavédelmi hatóság a bírságot

  1. a veszélyeztetés mértékének,
  2. a veszélyeztetettek számának,
  3. a veszélyeztetés időtartamának, ismétlődő jellegének,
  4. a megsértett jogszabályi előírások számának,
  5. a veszélyeztetés várható következményeinek,
  6. a sérülés és az egészségkárosodás mértékének,
  7. a munkáltató vagy a 40. § (2) bekezdésében meghatározott összehangolási kötelezettséget elmulasztó személy vagy szervezet által foglalkoztatott munkavállalók számának és éves nettó árbevételének vagy mérlegfőösszegének,
  8. a határértékkel jellemzett kóroki tényezőkre megadott határérték túllépése mértékének, valamint
  9. a bírság kiszabására okot adó veszélyeztetés kialakulásához vezető egyéb mulasztás személyi és tárgyi körülményeinek

mérlegelésével szabja ki.